Atatürk Mh. Alemdağ Cd. Mertler İş Merkezi No:14, Ümraniye/İst.

Mail : prof.mbilici@gmail.com
  Telefon : +90 545 394 9502

Psikolog Elif Zahide Gök

DENEYİMLER
İstanbul Psikiyatri Akademisi
Ocak 2016 –Devam ediyor– 3 Yıl 5 Ay
Prof. Dr. Mustafa Bilici eşliğinde depresyon, kaygı bozuklukları, takıntılar, aile terapileri ve manevi rehberlik alanlarında çalışmaktayım. Ayrıca Prof. Dr. Mustafa Bilici ile bilinç-benlik üzerine çalışmalara devam etmekteyiz.

Aşkım Kapışmak Akademi
Ocak 2012 – Devam ediyor – 7 Yıl 2 Ay
Aşkım Kapışmak Akademi bünyesinde depresyon, kaygı bozuklukları, OKB gibi başlıklarda psikolog olarak çalıştım.Ebeveyn okulu, çocukta bağlanma stilleri, aldatılma psikolojisi konularında seminerler verdim.Halen Almanya Düsseldorf Aşkım Kapışmak Akademi’de çalışmalarımı dönemsel olarak devam ettirmekteyim.

Erenköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi
Ağustos 2008 – Ocak 2010 – 1 Yıl 6 Ay
Prof. Dr. Hayrettin Kara’nın isteği üzerine stajyer olarak A1 kliniğinde 2 yıl hasta görüşmelerine ve doktor vizitlerine katıldım.

Bakırköy Prof.Dr.Mazhar Osman Ruh Sağlığı Hastanesi
Ocak 2008 – Mart 2008 – 3 Ay
Prof. Dr. Hayrettin Kara şefliğinde H1 Kliniğinde mesleki  stajımı yaptım.

EĞİTİM BİLGİLERİ
Doğuş Üniversitesi
Işık Üniversitesi’nden geçiş- Psikoloji
Lisans

Işık Üniversitesi
Psikoloji
Lisans

Newport International University Bachelor of Arts in Human Behavior
Psychology
Yüksek Lisans

Newport International University
Human Behavior and Psychology
Lisans

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
İlahiyat
Ön Lisans

Kadıköy İmam Hatip Lisesi
Lise

SERTİFİKALAR
Selçuk Üniversitesi Manevi Rehberlik Sertifika Programı – 2019

Rorschach Testi Eğitimi
Prof. Dr. Tevfika Tunaboylu Ekiz 2013

Bilişşsel Davranışçı Terapi Temel İlkeleri( CBT) Prof.Dr.Hakan Türkçapar 2008

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Psikopatolojisi
Prof. Dr. Mücahid Öztürk 2008

Fenomonolojik Rüya Benliği Eğitimi ve Rüya Analizleri Eğitimi
Prof. Dr. Hayrtin Kara 2012-2013

Farkındalık Terapisine Giriş
Prof. Dr. Kültegin Ögel 2011

CBT Eğitim Kampı:Temel Klinik Beceriler
Dr. Christine A. Padesky 2010

Psikodrama Yaşantı Grubu
Doç. Dr. Sema Talum 2009

Çocuk-Ergen-Aile Danışmanlığı Stajyer Eğitim Programı
Ekol Danışmanlık 2001

Temel Fotoğraf Eğitimi
İFSAK 2001

Diksiyon Fonotik Seminer Programı
EnverSeyitoğlu 1997

GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALAR
KADEM
Yetiştirme yurtlarında kalan genç kızların rehabilitesi ve hayata hazırlama amaçlı “Geleceğe İşbaşı” projesinde 2017 den beri psikolog olarak çalışmaktayım.

MALTEPE TUTUKEVİ
Tutukevinde  kalan ergen erkek çocukların travmaları, suçluluk psikolojileri,bireysel farkındalıkları gibi konularında 1 sene gönüllü olarak rehabilite çalışmalarında bulundum.

UZMANLIK ALANLARI
BİREYSEL DANIŞMANLIK
Rüya Terapisi
Rüyalar kisinin kendi kendine konusmasi ve hesaplasmasidir..Bilinenin aksine bu konumsalar bilincaltindan gelmez cunku birey ruyada iken olaylari bilincli bir sekilde yorumlar ve cikarimlar yapar.Ruya terapisinde bu ic sesleri , ic konusmalari gorunur hale getirip, icimizdeki ben’in bize ne demeye calistigini buluruz.

Kişilik Bozuklukları
Kisilik bozukluğu;Bireyin çevreye uyum saglayamamasi, günlük işlevselliğinin bozulması, gerilim ve kaygı hali icinde olup, yaşadigi kültürün beklentilerinden sapma göstermesi ve bu durumun süreklilik tasiyan bir hal almasidir.5 ayri maddede tanimlanmis kisilik bozukluklari sunlardir;
* Antisosyal Tip,
* Sınır (Borderline) Tip,
* Kaçıngan Tip,
* Obsesif Kompulsif Tip,
* Şizotipal Tip.

Travma Sonrası Stres Bozuklukları
Bireyin kendisinin , bir yakininin yasamis oldugu veya tanik oldugu, tehdit edici olayi yineleyen ve asiri boyutta yasiyor olmasi halidir. Travma sonrası stres bozuklugunda aylarca hatta yillarca gorebilecegimiz temel sorunlardan bazilari sunlardir:
Uykusuzluk, kabuslar, olayla ilgili anıların rahatsız edici biçimde sık sık hatırlanması, sürekli olarak olayın tekrarlanacağı korkusu ve bu nedenle diken üstünde hissetme, kolay irkilme, gelecekle ilgili plan yapamama, yabancılaşma (başkaları beni veya yaşadıklarımı anlamıyor hissi), olayı hatırlatan durumlarda huzursuz olma ve bu durumlardan kaçınma görülür

Takıntılar (Obsesif Kompulsif Bozukluk) – Fobiler – Sosyal Fobi
Takintilar: Takıntı hastalığı psikolojide Obsesif Kompülsif Bozukluk olarak tanımlanır. Ic zorlanma ile ortaya cikan ve uygunsuz olarak nitelenen dusunce veya davranis kaliplarini devam ediyor olmaktir. Bu düşünceler yani obsesyonlar geldiği zaman kişide büyük bir sıkıntı oluşur ve kişi bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için uygunsuz ve saçma bulduğu halde kendini yapmaktan alıkoyamadığı bazı hareketleri yinelemeye başlar. Bu hareketlere kompülsiyon adı verilir.
Fobiler: Fobi belirli durumlar,canlilar veya nesneler karşısında kişinin yaşadığı endişe ve mantık dışı korku olarak tanımlanabilir.Korku gerçek bir tehlike ile karşılaşıldığında ortaya çıkan gerçekçi bir duygudur.Fobi ise gerçekçi olmayan bir baskı sonucunda açığa çıkan bir duygudur.Hayvan fobileri,kapali yer fobisi (agorafobi), yukseklik korkusu (akrofobi) , ucuc fobisi, tipla ilgili fobiler ( disci fobisi, beyaz onluk fobisi ,MR fobisi gibi )

Depresyon
Depresyon kişinin mutlu olma ve hayattan zevk alma yetisini geçici olarak kaybettiği, duygudurumun, düşüncelerin, bedenin ve zihnin saglikli olarak islevselligini yerine getiremedigi bir bozukluktur.

Panik Bozukluk
Birdenbire , hic beklenmedik bir yerde ve zamanda ortaya çıkan, asiri yoğun kaygı, bunaltı, korku, sıkıntı karışımı nöbetlerdir.Kişi kontrolunu kaybedecegini , öleceğini, kalp krizi gecirecegini, düşüp bayılacağını, delirip aklını kaybedeceğini, kötü bir şeylerin olacağını düşünür.

Psikosomatik Rahatsızlıklar
Psikosomatik hastalıklar fiziksel rahatsızlıkların organik kaynaklı olmayıp psikolojik kaynaklı olduğu düşünülen hastalıklardır. Bunlar ozellikle stres, kayıplar ve ayrılıklar yasandiktan sonar ortaya cikar.

ÇOCUK-ERGEN DANIŞMANLIĞI
Aile İçi İletişim Becerileri
Anne ya da babanın yeterli sevgi ve ilgiyi gösterememesi, gerekli ve yeterli sözel ve dokunsal iletişimi kuramamaları, doğru ve etkili iletişimi kuramamaları cocuk ve ebeveyninin baslica sorunlarindandir.Bu sorunlari yasayan çocuklarda, bir çok duygusal ve davranışsal sorun ortaya çıkabilir; güvensiz bağlanma davranışı, kolay hayal kırıklığına uğramak, düşük benlik saygısı, duygusal acidan esnekliğe sahip olamamak, karşısındaki ile iletişim sorunlarını çözememek, tahammülsüz olmak, sosyal izolasyon, agresif davranışlar bu sorunlardan bazılarıdır.

Uyum ve Davranış Problemleri
Kardes kiskancligi, grup oyunlarinda uyumsuzluk, oyuncagini esyasini paylasmama, zarar verici davranislar, hircinlik ve huysuzluk temel uyum ve davranis sorunlarindandir.

Alt Islatma ve Gece Korkuları
Gece alt ıslatmanın psikolojik ve biyolojik sebepleri bulunmakta ve dogru teşhis ve tedaviyle %98 oraninda ortadan kalkmaktadir.Gece korkusu olan cocuklar sadece karanliktan korkmazlar.Panik halinde olma, mide bulantisi, terleme ve gerceklik algilarinin kaybi gibi belirtiler de gosterebilirler.Kalitimin yanisira huzursuz aile ortami , uyumadan once fazla sivi tuketimi ve yemek yenilmesi bu korkulara sebep olabilir.

Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozukluğu
DEHB asiri hareketlilik, dikkat eksikligi ve durtuselik olarak siniflandirilabilir.
Dikkat eksikligi; Beynin biyokimyasal yapisi ile iliskili yapisal bir sorundur.
Hiperaktivite; Yasitlarina kiyasla surekli hareket halinde olma , oturmadan ziplama , yerinde duramama halidir.
Durtusellik; Sonunu dusunmeden eyleme gecmek demektir.
DEHB ‘nun en belirgin ozellikleri sunlardir:
Unutkanlık
Dalgınlık, hayal âleminde gibi olma
Bir yere giderken sürekli geç kalma
Dağınıklık – Tembellik
Zevk aldığı işler dışındaki işlerde aşırı isteksizlik
Boş vermiş bir tavır sergileme
Verilen komutlari duymuyormus gibi gorunme veya yapmama
Sakarlık,
Zamanı iyi kullanamama, sürekli oyalanma, zaman yönetiminin iyi olmaması
Başladığı bir işi bitirememe
Çabuk sıkılmak

Boşanma ve Çocuk
Yapılan arastirmalar , anne babası boşanmış çocukların diğer çocuklara göre psikolojik problemlerinin olması açısından daha fazla risk altında olduğunu ortaya koymaktadır.’’Bana ne olacak, kiminle kalacagim, bird aha annemi veya babami gorecek miyim ” sorulariyla buyuk kaygi ve korku yasayan cocuga , yas grubuna gore mutlaka yardimci olunmalidir.Bu nedenle bosanma surecinde ciddi bir rehberlik gerekmektedir.

Okul Problemleri
Okula gitmeyi istememek, ayrilma anksiyetesi, okulda uyumsuzluk, motivasyon dusuklugu gibi bir cok sorun cocuklarin baslica yasadigi sorunlardandir.

Sınavlara Hazırlık ve Sınav Kaygısı
Belli bir duzeyde kaygi duyuyor olmak saglikli olsa da performansi ciddi anlamda etkileyen sinanma korkusuyla ortaya cikan kaygi sucululuk duygusunun da eslik edecegi depresyona kadar sebep olacak kadar zarar vericidir.Bu sebeple cocugun ve ailenin kaygilarini gidermek konusunda yardim almalari gerekmektedir.

MAKALELER
Aldatmak Üzerine Birkaç Tespit

Ceza Olarak Çocuğa Küsmeyin

Fenomonolojik Rüya Benliği Terapisi Çalışması

Ödev Bilinci

Grup Terapisi

Rüya Terapisi

Seçim Sırası Kadınlarda

Sınavlar ve Sınavların Kaygıları Bitmez